postheadericon Zabytkowa siedziba parlamentu

Nowe Delhi, obecna stolica Indii jest rozległą oraz przestronną metropolią. Właśnie tu znajdują się praktycznie wszystkie ambasady oraz budynki rządowe, które można zwiedzać. Miasto jest dzisiaj nie tylko prężnie rozwijającym się ośrodkiem gospodarczym i przemysłowym, ale również stanowi centrum państwowej administracji.  Nowe Delhi to ponadto ważny, międzynarodowy port lotniczy Indii, a także znaczący punkt komunikacyjny całego kraju.

Nowe Delhi istotną rolę odgrywało również w przeszłości, o czym można się przekonać, poznając nieco bliżej historię tego państwa. Zapewne niewiele osób wie, iż na terenie Nowego Delhi kiedyś istniało aż osiem miast. Współcześnie miasto jest przede wszystkim pokryte kompleksem parków oraz fontann, przez co jest tak chętnie odwiedzane przez turystów z najrozmaitszych regionów świata. Poruszanie się po uliczkach oraz zwiedzanie wszelkich indyjskich zakamarków ułatwiają tu ogólnodostępne riksze. Dzięki nim możemy dostać się właściwie do większości ważniejszych miejsc.

Zabytkowa siedziba parlamentu indyjskiego oraz największy meczet Jama Masjid to bez wątpienia spore atrakcje turystyczne Nowego Delhi. Najchętniej odwiedzane przez turystów są okolice Bramy Indii, gdyż to właśnie tu rozpościera się słynna „królewska droga”, czyli Raj Path, a także najważniejsze budynki rządowe. Można tu zwiedzić rezydencję prezydencką, Rasztrapi Bhawan oraz zabytkową siedzibę parlamentu, Sansad Bhawan.

Budynek parlamentu mieszczącego się w Nowym Delhi został zaprojektowany przez Edwina Lutyensa. Jego budowa rozpoczęta została dokładnie w 1921 roku, natomiast uroczysta inauguracja odbyła się osiem lat później.

Indyjski parlament stoi przy zachodnim krańcu ulicy Raj Path. Parlament, czyli Sansad to dwuizbowy organ Republiki Indii, który tworzony jest przede wszystkim przez Izbę Stanów oraz Izbę Ludową. To budynek o kształcie rotundy, który otoczony jest kolumnami. W jego sąsiedztwie znajdują się ponadto urokliwe fontanny, wykonane z czerwonego piaskowca, prezentujące się niezwykle dostojnie. Sansad zajmuje się w głównej mierze sprawami związanymi z polityką obronną, obywatelstwem oraz handlem zagranicznym.

Na południe od dostojnej rezydencji prezydenckiej można także zwiedzić dawną siedzibę indyjskiego premiera, mianowicie Tin Murti Bhawan. Dzisiaj w obiekcie tym znajduje się muzeum oraz biblioteka. Część pomieszczeń zostało jednak zachowanych w swoim oryginalnym stanie i wchodzi w skład ekspozycji przygotowanej na temat historycznych walk niepodległościowych.